تابلوبرق-درب-همرنگ دانوب

فروش تخصصی انواع تابلو برق همراه با لیست قیمت

لیست محصولات

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

برای مشاهده عکس و توضیحات محصول و خرید ویژه گزینه زیر را کلیک کنید

تابلو برق چیست؟

تابلو برق در واقع یک محفظه مستطیل شکل است که برای نصب و سیم کشی تجهیزات برقی از آن استفاده می شود. به چه علت؟ استفاده از تابلو برق از تماس مستقیم افراد با سیم ها و قطعات دارای ولتاژ و در نتیجه جلوگیری از برق گرفتگی افراد می شود. علاوه بر آن امکان کنترل و حفاظت مطمئن‌تری را فراهم می‌کند، هزینه سیستم را کاهش می‌دهد، تعمیر و نگهداری آن ساده‌تر است و ایمنی افراد را در برابر اتفاقاتی چون برق‌گرفتگی بالاتر می‌برد. می توان گفت تابلو برق در تمام مکان های مسکونی و صنعتی و تجاری کاربرد دارد به عنوان مثال فرودگاه ها، بیمارستان ها، ساختمان و آپارتمان های مسکونی و انواع کارخانجات ملزم به استفاده از تابلو برق در سیستم سیم کشی ساختمان هستند. در ساختار تابلو برق باید نکات زیر رعایت شود : 

 • نکات مربوط به رعایت مسائل ایمنی براساس نشریه سازمان برنامه و بودجه و یا 110 باشد.
 • رنگ آمیزی تابلو و یا قطعات حتما با رنگ نسوز انجام شود شود.
 • کلید ورودی باید خودکار باشد و در مواردی که از کلید و فیوز جداگانه استفاده شود کلید باید قبل از فیوز نصب شود؛ به طوری که با خاموش کردن کلید، فیوز نیز قطع شود. کلید اصلی تا جایی که ممکن است، گردان باشد و فیوز نیز از نوع فشنگی باشد
 • سیم کشی داخل تابلو با سیم مسی تکی با عایق حداقل 1000 ولت با مقطع مناسب انجام شود.
 • ارتفاع بالاترین دسته کلید تابلو بیشتر از 175 سانتیمتر نباشد و قسمت میانی از سطح زمین نیز حداکثر 160 سانتی متر باشد.
 • برای روشنایی از سیم 1.5 با کلید مینیاتوری 10 آمپر و برای پریز از سیم 2.5 با کلید مینیاتوری 16 آمپر استفاده شود.
 • محاسبه کابل از طریق سطح مقطع انجام گیرد.

انواع تابلو برق

انواع مختلف تابلو برق را با توجه به کاربرد، با توجه به سطح ولاژ و با توجه به سازه آنها می توان در دسته بندی هایی قرار داد، در این قسمت چند نوع از پرمصرف ترین و پرکاربردترین مدل های تابلو برق را که از نظر کاربرد و ولتاژ دسته بندی شده اند، معرفی می کنیم:

تابلو کنترل

تابلوی کنترل، همان‌گونه که از نامش پیداست، با توجه به اهداف مورد نظر، سیستم را کنترل می‌کنند. این تابلوها، با توجه به هدف تعیین شده، شامل تجهیزاتی هستند که پارامترهای مشخصی را پایش و فرامین کنترلی و حفاظتی مناسب را صادر و اجرا می‌کنند.

تابلو توزیع

تابلوهای توزیع، برای تجمیع و توزیع برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. تابلوها از نظر ساختمان به چند دسته ایستاده، دیواری، روی سکو، روکار و… تقسیم‌بندی می‌شوند. جنس این تابلوها، بسته به محل و نوع کاربرد، می‌تواند فلزی یا پلاستیکی باشد.

تابلو فشار ضعیف

ولتاژ تابلوی فشار ضعیف (LV) تا ۱۰۰۰ ولت است. این تابلوها معمولاً در کاربردهایی مانند راه‌انداز یا استارتر موتور، مرکز کنترل موتور، سوئیچینگ مدار ورودی، باس کوپلر، تغذیه مصرف‌کننده‌ها، حفاظت و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تابلو فشار متوسط

ولتاژ تابلوی فشار متوسط (MV)، بین ۱ کیلوولت تا ۳۶ کیلوولت است. این تابلوها معمولاً از خروجی ژنراتور یا ترانسفورماتور تغذیه می‌شوند و عمدتاً در پست‌های برق مورد استفاده قرار می‌گیرند و خود دارای سه نوع مختلف با کاربردهای متفاوت هستند

انواع تابلو برق را از جهات دیگری نیز می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. در ادامه مختصری از این دسته بندی ها را باهم مرور می کنیم تا به هنگام خرید تابلو برق دچار سردرگمی نشوید و به راحتی بتوانید بهترین تابلو برق متناسب با نیاز خود را خریداری کنید:

از جهت ایستایی

 • تابلو برق ایستاده Self Standing یا Free Standing: این مدل تابلو برق حالت ايستا دارد. یعنی برای مهار شدن آن به سازه‌ی ديگری نیاز ندارد.
 • دیواری Wall Mounted: این مدل تابلو برق‌ها روی ديوار نصب می‌شوند. فقط نکته حائز اهمیتی که در مورد این مدل تابلو برق‌ها باید بدانید این است که اين تابلوها اگر روی سطح ديوار نصب شوند روکار یا Surface Mounted نامیده می‌شوند و اگر داخل ديوار جاسازی شوند توکاریا Flush Mounted يا Recessed Mounted نام گذاری می‌شوند.

از جهت محل نصب

 • داخلی (Indoor): تابلو برق‌های داخلی، تابلو برق‌هایی هستند که در فضای بسته مانند داخل سالن يا سوله نصب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • فضای باز (Outdoor):تابلو برق‌های فضای باز، تابلو برق‌هایی هستند که در فضای باز نصب می‌شود.

از جهت ولتاژ

 • تابلوبرق فشار ضعیف: تابلو برق‌هاي فشار ضعيف در سطح ولتاژ کمتر از 1000V طبقه بندی می‌شوند. مطابق IEC60439-1 تابلوي فشار ضعيف ترکيبی است از يک يا چند وسيله قطع و وصل (Switching Device) فشار ضعيف همراه با تجهيزات اندازه گيری و کنترلی و نشانگر، حفاظتی، تنظيم کننده و … لازم به ذکر است که تابلوهای فشار ضعيف معمولأ خود در دو نوع  ساخته می‌شوند: تابلوی ايستاده (Fix) ثابت و تابلوی ايستاده (Withdraw able) کشويی
 • تابلو برق فشار متوسط: تابلو های فشار متوسط در سطح ولتاژ هزار تا سه هزار و ششصد وات هستند؛ این تابلوها شامل کلید، بدنه، کنتاکتور فشار متوسط، رله، باسبار، ترانفورماتور ولتاژ و جریان، لوازم اندازه گیری و همین طور تجهیزات کنترلی هستند. توجه داشته باشید که خود تابلو فشار متوسط را نیز می‌توان به دو دسته کلی تقسيم کرد: تابلوهای فشار متوسط ثابت (Fix) و  تابلوهای فشار متوسط کشويی 

انواع تابلو برق فیکس یا ثابت

 • تابلوبرق های ایستاده چندمنظوره (Multi Purpose) : این تابلوها چند منظوره هستند و به طور ایستاده قرار می‌گیرند. داخل این تابلوها تجهیزات کنترل قدرت پنوماتیکی و…قابل نصب است.
 • تابلوبرق های دیواری (Wall Mounting): این تابلوها به دو دسته تابلوهای توکار (Flush Mounting) و تابلوهای روکار (On Surface) تقسیم بندی می‌شوند.
 • تابلوبرق های (Rack): این مدل تابلو ها حالت قفسه‌ای هستند و محفظه‌های اندازه گیری، الکترونیکی، کنترل و مخابراتی و… نیز بر روی آن‌ها قابل نصب است. تابلوهای Swing یک نوع از تابلوهای Rack هستند و درب متحرک دارند. این ویژگی باعث می‌شود پشت تجهیزات کاملا دیده شود و دسترسی به پشت تجهیزات را نیز برای شما فراهم می‌کند. البته این مدل گران قیمت است و از درب شیشه‌ای برای آن استفاده شده است.
 • تابلوبرق کشویی (Withdraw able): تابلو های کنترل موتورها (Motor Control Center (MCC تابلو هایی هستند که به صورت کشویی ساخته و عرضه می‌شود و هدف از ساخت آن‌ها کنترل موتورها است. لازم به یادآوری است که تابلوهای کشویی بسیار گران قیمت هستند.
 • تابلوبرق های مرکز قدرت (Power Center): هدف از ساخت این تابلوها تغذیه تابلوهای MCC است و یک تابلوی توزیع هستند و این امکان را دارند تا چند تابلوی MCC را تغذیه کنند. کلیدهای به کار رفته در این تابلوها بیشتر از نوع هوایی هستند و بعد از پست اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • تابلوبرق مدولار: تابلوهای مدولار را می‌توان نوع پیشرفته تابلوهای فیکس ایستاده در نظر گرفت. هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو نصب می‌شود و به وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی و فیدر پایینی خود جدا می‌شوند. تابلوهای مدولار از لحاظ دسترسی به سر کابل به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: دسترسی از پشت و دسترسی از جلو. در کنار درب اصلی تابلو درب کوچکی به نام درب کناری تعبیه شده است و کابل‌ها به فیدرها از طریق این درب متصل می‌شوند. این نوع سلول‌ها از لحاظ محل ورود سر کابل‌های ورودی و خروجی به ورود از بالا و ورود از پایین قابل تقسیم است. 
مشاورین ما از ساعت 9 تا 19 (به جز روزهای تعطیل)  آماده پاسخگویی می باشند. برای مشاوره و خرید هر یک از محصولات داکت و ترانکینگ مورد نیاز خود با شماره های زیر تماس بگیرید

                

اجزای تابلو برق کدامند؟

1.بدنه تابلو برق: بدنه تابلو علاوه بر محلی برای استقرار تجهیزات، از آن‌ها در برابر ضربات، گرد و غبار، شرایط آب‌وهوایی و… محافظت می‌کند. جنس بدنه تابلو برق از پلاستیک، آهن یا مواد کامپوزیتی است. 

2.کلیدها: کلید یکی از تجهیزات الکتریکی اساسی در تابلو‌های برق است. کلید‌ها برای قطع و وصل جریان الکتریکی به کار می‌روند و باید آن‌ها را به گونه‌ای انتخاب کرد که این عملکرد قطع و وصل را به بهترین نحو ممکن و بدون اثر حرارتی و دینامیکی انجام دهد.

3.شینه و هادی‌ها: برا اتصال و ارتباط الکتریکی تجهیزات تابلو، باید از هادی‌هایی استفاده کرد که معمولاً در دو فرم سیم و شینه هستند. جنس بیشتر این‌ هادی‌ها مس است و در مواردی از آلومینیوم نیز استفاده می‌شود.

4.سیستم اینترلاک: قفل داخلی سیستمی برای جلوگیری از رخ دادن حوادث ناخواسته است هم می‌تواند مکانیکی و هم الکتریکی باشد. اینترلاک ساز و کاری را فراهم می‌آورد که قطعات نتوانند به گونه‌ای عمل کنند که در عملکرد سایر قطعات تداخل داشته باشند. برای مثال، سکسیونر همیشه باید پس از مدارشکن یا همان کلید اصلی قطع شود. اینترلاک مکانیکی معمولاً‌ روی در تابلو برق قرار گرفته و وقتی در باز شود، اتصال به زمین برقرار شده و خطر اشخاص را تهدید نمی‌کند.

5.مقره : از مقره به عنوان یک عایق برای جلوگیری از عبور جریان‌های ناخواسته به زمین استفاده می‌شود. در واقع، می‌توان چنین گفت که مقره یک مسیر بسیار مقاومتی است که عملاً جریانی از آن عبور نمی‌کند. وجود این قطعه نیز برای عملکرد صحیح تابلو الزامی است

6.تجهیزات اندازه‌گیری: تجهیزات انداز‌ه‌گیری، همان‌گونه که از نامشان پیداست، بسته به اهداف الزامات مورد نظر، پارامترهای مختلفی از قبیل جریان، ولتاژ، دما و… را اندازه‌گیری می‌کنند. از این تجهیزات می‌توان به ولت‌متر، آمپرمتر، فرکانس‌متر، کسینوس فی متر، وات‌متر، ترانس جریان و… اشاره کرد.

7.تجهیزات حفاظتی: تجهیزات حفاظتی مانند رله، فیوز و… برای حفاظت مدار در مواردی مانند اضافه جریان، اتصال کوتا، خطای فاز و… به کار می‌روند.

8.سیستم زمین یا ارتینگ: همان‌طور که می‌دانیم، اتصال زمین برای حفاظت جان افراد و موجودات زنده در برابر برق‌گرفتگی از طریق برق‌دار شدن بخش‌های فلزی غیرمداری سیستم به کار می‌رود.

قیمت تابلو برق درب شیشه ای و درب همرنگ

قیمت انواع تابلو برق تحت تاثیر فاکتورهایی تغییر می کند از جمله اینکه جنس بدنه اصلی چه باشد، سایز تابلو برق چقدر باشد و تابلو برق از کدام نوع باشد همگی در تعیین قیمت نهایی این محصول تاثیر گذار هستند. شما می توانید جهت اطلاع از قیمت روز تابلو برق به بخش محصولات این صفحه مراجعه کرده و یا با شماره های فروشگاه تماس بگیرید؛ به طور کلی برای خرید تابلو برق باید علاوه بر قابلیت اطمبنان آن به کیفیت آن نیز توجه کرده و قیمت ها را در فروشگاه های مختلف مقایسه کنید. فروشگاه امین بزرگترین مجوعه داکت و ترانکینگ در کشور با اتخاذ سیاست های رقابتی و حذف واسطه ها کمترین قیمت تابلو برق را تنظیم کرده است. شما عزیزان می توانید با مراجعه به صفحه اصلی هر کدام از تابلوهای برق، علاوه بر قیمت تمام اطلاعات و ویژگی های هرکدام را نیز مطالعه کرده و باتوجه به نیاز خود اقدام به ثبت سفارش نمایید. ضمنا برای تصمیم گیری دقیق تر و صحیح تر می توانید از مشاوره تخصصی کارشناسان فروشگاه امین نیز بهره مند شوید، بنابراین همین حالا تماس بگیرید.

سوالات پر تکرار  در مورد تابلو برق

منظور از قطعات تابلو برق همان تجهیزات و اتصالات جانبی تابلو هستند که برای نصب و عملکرد صحیح تابلو موردنیاز است؛ رله، پیچ و مهره، برنه، کلیدها، هادی ها و مقره نمونه ای از مهم ترین این قطعات لازم هستند

انواع تابلو برق را از جهات مختلفی می توان تقسیم بندی کرد، از جهت ولتاژ از جهت ایستایی و از جهت محل نصب. به همین دلیل پیشنهاد ما برای پاسخ به این سوال مطالعه کامل مقاله می باشد

قیمت تابلو برق بر اساس اینکه از چه نوعی باشد و در چه سطح کیفیتی باشد متغییر است. نکته مهم این است که شما بهترین تابلو برق متناسب با نیاز خود را خریداری کنید، جهت گرفتن مشاوره رایگان و تخصصی در این مورد با ما تماس بگیرید

ترسیم و خواندن نقشه تابلو برق نیاز به اطلاعات و نکات تخصصی دارد که نمی توان به طور خلاصه آن را آموزش داد، جهت کسب اطلاعات کامل و دقیق در این مورد با فروشگاه امین تماس بگیرید

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که انواع تابلو برق را بر اساس معیارهای مختلفی می توان دسته بندی کرد؛ تابلو برق خانگی از جهت ولتاژ و اندازه و اجزای خود نسبت به سایر مدل ها کوچکتر است.

5/5 (1 Review)
بستن منو
×

سبد خرید