با تایید اعتبار شما مشتری محترم نزد مجموعه ما، تسویه فاکتور ها به صورت نقد، اقساط، مدت دار و با چک صیادی هم انجام خواهد شد.
Search
Close this search box.

ترانکینگ توکار

یکی از اصول و استانداردهای کابل کشی استفاده از ترانکینگ توکار است. ترانکینگ‌ها این امکان را به شما می‌دهد که کابل‌های شبکه را از درون آن‌ها برای مرتب‌سازی و جلوگیری از خرابی رد کرده و تا مقصد هدایت کنند. داکت‌ها نیز دقیقا همین کار را انجام می‌دهند ولی چند تفاوت بین داکت و ترانکینگ وجود دارد؛ داکت‌ها نصب راحت‌تر و کم‌دردسرتر از ترانکینگ‌ها دارند، داکت‌ها ارزان‌تر از ترانکینگ‌ها هستند، مقاومت و ماندگاری ترانکینگ‌ها بیشتر از داکت‌ها می‌باشد، داکت‌ها معمولا برای حجم کمتری از کابل‌ها استفاده می‌شوند اما در ترانکینگ‌ها اینگونه نیست و شما می‌توانید به راحتی کابل‌های برق، شبکه و تلفن و… را از درون آن و در کنار هم رد کنید.

ترانکینگ‌ها مجموعه‌ای از محفظه‌های در بسته، کانال‌ها، متعلقات مختلف است. بنابراین ترانکینگ‌ها و داکت‌ محفظه‌های در بسته‌ای هستند که جهت توزیع سیستم‌های برق نرمال اضطراری شبکه‌های کامپیوتری و کلا سیستم‌های صوتی اعلام حریق و… استفاده می‌شود. ترانکینگ توکار از ورق گالوانیزه گرم یا سرد و در ضخامت‌های ا میلی الی ۱.۵ میل تولید می‌شود. اتصالات ترانکینگ بوسیله‌ی پیچ و مهره بهم وصل می‌شوند.

ترانکینگ به شکل بدون پانچ و درب دار تولید می‌شود. جهت اتصالات ترانکینگ به هم و کانال کشی کابل به اتصالات مختلفی نیاز دارید که از مهمترین و پرمصرف‌ترین این اتصالات می‌توان به چهار راهی ترانکینگ، سه راهی ترانکینگ، جعبه کف خواب، مسدود کننده ترانکینگ و پیچ و مهره کله قارچی اشاره کرد. شرکت الکترو پخش امین تولید کننده انواع ترانکینگ و اتصالات مربوطه در سایزها و ضخامت‌های مختلف می‌باشد.

ترانکینگ توکار

علت استفاده از ترانکینگ توکار در ناحیه کف چیست؟

یکی از لوازم بسیار مهم و ضروری برای محافظت کابل در ناحیه کف، ترانکینگ توکار است. باید توجه داشت که یکی از مناطق اصلی برای مسیریابی و هدایت کابل‌ها، بخش کف می‌باشد. در اولین مرحله وقتی که بخواهیم برای انتقال جریان برق تعدادی کابل‌های مشخص را هدایت کنیم و آن را از کف سازه بهره برداری کنیم به محفظه‌های پشتیبانی برای نگهداری از کابل‌های برق نیاز داریم. این کابل‌ها را بدون اینکه پوشش محافظی داشته باشند، شما نمی‌توانید به شکل پراکنده در ناحیه کف قرار دهید.

چون در این حالت دیگر نمی‌توانید از المان‌های مربوط به انشعاب‌گیری و جریان برق آن استفاده کنید ولی با این حال شرایط لازم را برای آسیب‌پذیر بودن آن‌ها ایجاد نموده‌اید. تراکینگ توکار به خاطر ساختمان تمام فلزی خود و داشتن یک درپوش فلزی می‌تواند در محیط‌هایی که انتقال کابل محدودیت دارد، استفاده از جریان برق را از ناحیه کف به آسانی فراهم نماید. یکی از نکات مهم درباره ترانکینگ‌ها این است که نیروها و تنش‌های بسیار بالایی وجود دارند که به طور مستقیم به کف وارد می‌شوند، به همین دلیل باید حتما ترانکینگ‌ها از فلزات بسیار سخت ساخته شوند تا بتوانند انواع تنش‌های محیطی را متحمل شوند.

امکان تغییرات، توسعه و تعمیرات شبکه کابل با ترانکینگ توکار

در گذشته برای انتقال کابل‌ها از ناحیه کف معمولا از روش‌های لوله کشی استفاده می‌شد، اما به علت برخی محدودیت‌ها وعدم امکان در اجرای تعمیرات و تغییرات، خیلی شرایط سخت و دشوار بود. ولی در حال حاضر با وجود ترانکینگ کف خواب کابل‌های نو و جدید به مسیر مربوطه می‌توانید اضافه کنید و اگر در مسیر کابل‌ها و اتصالات، عیب یا نقص فنی پیش آید، می‌توانید در کمترین زمان ممکن نقص به وجود آمده را رفع کنید. همانطور که می‌دانید ترانکینگ توکار یک درپوش فلزی دارد که شما بوسیله‌ی آن می‌توانید هر گونه تغییرات را در مسیر کابل کشی در ناحیه کف انجام دهید.

در واقع درپوش فلزی که در ترانکینگ‌های توکار وجود دارد متصل به بدنه‌ی اصلی ترانکینگ است و به آسانی جدا می‌شود، که این یکی از مزیت‌های با ارزش ترانکینگ‌های برق است که حقیقتا باعث ایجاد یک مدیریت راهبردی و صحیح در مسیر کابل‌ها می‌شود. باید توجه کرد وقتی که تعمیرات و تغییرات در ترانکینگ توکار در محل اتصالات کابل انجام می‌شود منظور این نیست که کابل‌ها آسیب‌پذیر هستند، برای اینکه ترانکینگ‌ها از کابل‌ها محافظت بسیار خوبی می‌کنند.

تعمیرات شبکه کابل با ترانکینگ توکار

پیشنهاد انحصاری ما به شما

نقش ترموستات در تابلو برق

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد ترموستات تابلو برق قطعه‌ای است که در کنترل دمای تابلو و دیگر تجهیزات برقی کاربرد فراوان دارد. به گونه‌ای که قادر است از این طریق به تنظیم دمای محیطی پرداخته و میزان آن‌را در حد نرمالی نگه دارد. زیرا افزایش و بالا رفتن دما به هر دلیلی در تابلوهای برق باعث تخریب اجزای داخلی و تجهیزات دیگر داخل تابلو شده و در نتیجه باعث خرابی و ناکارآمدی سیستم می‌گردد. این دسته از ترموستات‌ها در واقع کنترل دمای محیطی در طی فرآیندهای گرمایشی و سرمایشی را به خوبی انجام می‌دهند. سنسورهای موجود در ترموستات تابلو برق دمای واقعی را به صورت مداوم سنجیده و سپس با دمای تنظیم کاربر مقایسه می‌کنند. سپس در صورت انحراف دمای واقعی از نقطه تنظیم خود؛ ترموستات شروع به کار کرده و یک سیگنال خروجی به سایر تجهیزات تنظیم کننده دما مانند اجزای گرمایش یا تبرید ارسال می‌کند و با فعال‌سازی این تجهیزات؛ دما را مجددا به نقطه تنظیم اولیه خود برمی‌گرداند. ترموستات قادر است با این عمل از بروز خرابی‌های سیستم ناشی ازعدم تعادل دما جلوگیری کند.

مهمترین تجهیزات مورد استفاده در ترانکینگ توکار

یکی از پرکاربردترین قطعات مورد استفاده در ترانکینگ توکار کف، جعبه پریز گالوانیزه است. وظیفه‌ی این جعبه‌ها، انشعاب‌گیری از کابل‌های موجود در داخل ترانکینگ‌ها است که شما به راحتی می‌توانید از پریزهایی که داخل باکس‌های کف خواب وجود دارند، استفاده نمایید. این جعبه پریزها از اتصالات داخلی به طور کامل محافظت می‌کنند. خود پریزها نیز داخل یک محفظه‌ی مقاوم و کاملا فلزی طراحی و ساخته شده‌اند، که یک درپوش مجزا نیز روی این باکس پریز برق قرار گرفته است که سبب جداسازی کامل محیط خارجی و عوامل آسیب‌زای بیرونی می‌شود.

یکی از نکات بسیار مهمی که در مراحل نصب باکس پریز برق و همچنین جای‌گذاری ترانکینگ‌ها باید به آن بپردازیم این است که باکس‌های پریز برق فقط می‌توانند در مسیر ترانکینگ توکار کف متصل شوند، به همین دلیل دیگر شما نمی‌توانید در هرجایی از ناحیه‌ی کف که بخواهید باکس‌های پریز برق را جای‌گزاری کنید، ولی گاهی اوقات به علت محدودیت‌های مسیر در ناحیه‌ی کف ممکن است باکس‌های برق با فاصله‌ی کمی در کنار ترانکینگ‌های کفی نصب گردند، که در این صورت کنترل و هدایت کابل‌ها را می‌توان با چند لوله‌ی خرطومی انعطاف‌پذیر و کوچک به باکس‌های کف خواب رساند.

تجهیزات مورد استفاده در ترانکینگ توکار

کاربردهای مختلف ترانکینگ‌های کف خواب

سطح مورد نظری که ترانکینگ توکار در آن کار گذاشته می‌شود، نوع خاصی از سطح کف باید باشد که قابلیت پذیرش ترانکینگ را داشته باشد. این نوع سطح کفی که یک ترانکینگ می‌تواند کارکرد بهتری داشته باشد، از نوع کف کاذب می‌باشد. این نوع کف بیشتر در مکان‌های عمومی و مختلفی مثل سینماها، کتابخانه‌ها، سالن‌های تئاتر، ادارات، موسسات آموزشی و دیگر نقاط مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوسیله‌ی این ساختار کف، می‌شود انواع ترانکینگ توکار فلزی را در سطح کف قرار داد. در کف‌های کاذب نسبت به کف‌های سخت و ثابت بیشتر می‌توان مانور بدهید. همچنین مدیریت کابل‌ها در داخل ترانکینگ‌ها در بلندمدت امکان‌پذیر می‌باشد. باکس‌های پریز کف خواب هر زمانی که بخواهید می‌توانید جدا نموده و به ناحیه‌ی دیگر از سطح کف منتقل کنید.

در هیچ شرایطی نگران اینکه ترانکینگ‌های توکار موجود در سطح کف کاذب آسیب ببینند، نباشید، زیرا همانطور که گفتیم ساختار ترانکینگ‌ها از ورق‌های فولادی است و به بهترین شکل می‌توانند در سطح کف کاذب با وجود نیروها و فشارهای زیاد ساختار خود را حفظ نمایند. باکس‌های پریز برق که در سطوح کف کاذب نصب می‌شوند به طور کامل مهر و موم شده‌اند. همچنین وقتی درپوش باکس‌های پریز برق بسته باشد، عوامل آسیب‌زای محیطی مانند سیالات و گردوغبار نمی‌توانند به محل اتصالات و پریزها نفوذ کنند.

تاریخ انتشار 1401/09/26